Doğru Isı Pay Ölçer Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Doğru Isı Pay Ölçer Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilindiği üzere ısı pay ölçerler seçim yaptıktan sonra en az 10 yıl boyunca kullanacağımız cihazlar. Site bütçesinde, genellikle 10 yılda bir yapılan yatırım olduğundan sistemin 10 yıl boyunca garanti altında, tedarikçi bağımlılığı olmadan çalışacak doğru pay ölçerin seçimini yapmak büyük önem arz ediyor.

Isı pay ölçerler bilindiği üzere oda ve radyatör sıcaklığını ölçerek yapılan ısınma tüketimini hesaplar. Bu da kullanıcılarımızın yakıt giderini belirler.

Peki doğru ısı pay ölçer sistemi hangi niteliklere sahip olmalıdır?

 

  1. Sağlam referanslara sahip üretici seçimi: Öncelikle bu ürünü 10 yıldan önce üretmeye başlamış güvenilir referanslara sahip üreticilerin cihazları seçilmelidir. Böylelikle doğru ölçmeyen, sizi yarı yolda bırakacak, beta üreticilerin ve tedarikçilerin cihazlarını elemiş olursunuz.

 

  1. Doğru uygulama tecrübesi ve referansları olan tedarik ve uygulayıcı seçimi: Tedarik ve uygulayıcı firmanın ilk on yılında doğru ürün ve uygulamaları ve ikinci on yılındaki referanslarının olduğunu doğrulayarak yanlış uygulama ile yanlış ölçüm, dolayısıyla yanlış, adil olmayan bir faturalama ihtimalini kaldırmış olursunuz.

 

  1. Tüketim doğrulama ve izlenebilirlik seçeneklerini sorgulayın: Isı pay ölçerlerin aylık tüketim faturalaması pay ölçer seri numarası ve doğru oda ile doğru petek cinsi ve ölçüleriyle eşleştirilerek kayıt alınması yine doğru sistemin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle tercih edilecek ısı pay ölçerlerin önünde, görülebilir bir biçimde seri numarasının olması, hataları önlemek için montaj esnasında okutulabilecek seri no barkodunun olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Diğer taraftan petek tip ve ölçülerinin belirlediği radyatör güç katsayısı (k faktörü) tercih edilen ısı pay ölçere kaydedilecekse bu değerler kullanıcılar tarafından kontrol edilebilir olmalıdır.

 

  1. Tüketim okumalarının tedarikçiden farklı firma ve/veya site yönetiminin üretici-tedarikçi bağımsız bir şekilde yapılabilir olduğunu sorgulayın: Eski nesil ısı pay ölçerlerde, tedarik edilen ısı pay ölçerler sadece üreticisi tarafından okunabiliyordu. Yani üreticinin okuma hizmet fiyat ve koşulları ne olursa olsun bu cihazlar daire içinde olduğundan site yönetimi tarafından okunup doğrulanamadığı gibi farklı bir firmadan da hizmet alınamıyordu. Dolayısıyla uygulayıcınızın cihazlarının bu bağımlılığa sahip olup olmadığını sorgulayın. Isı pay ölçerlerin herhangi bir şifre gerektirmeden başka bir firma tarafından okunup okunamadığını öğrenin. Üstelik bunu yıllar boyu herhangi bir lisans ile sınırlanmaması, ileride bir pay ölçer değişikliği yapılacaksa bunun dahi bağımsız olarak aynı sistemle okunup okunamadığını öğrenin, bu hususu sözleşme maddelerinize ekleyin.

 

  1. Isı pay ölçerlerin yönetimin yetkisi ile yönetim veya bu işi vermek istediği servisler tarafından üretici-tedarikçi bağımlılığı olmadan programlama olanağına sahip olup olmadığını doğrulayın: Cihazın mührünün kırılması, petek değişikliği vb. konusunda ısı pay ölçerler yeniden programlanarak aktive edilir. Eğer bu konuda üretici-yüklenici bağımlılığınız var ise yine bu konuda pazarlık ve hizmet kalitesi seçme özgürlüğünüz yok demektir. Örneğin radyatör güç kat sayılarını işlediğiniz ısı pay ölçerleriniz var, daha büyük veya daha küçük petek ile değiştirildiğinde bunu siz veya sizin belirlediğiniz bir servis firması lisanssız tedarik edilen bir cihaz ve yazılımla yapabilmelidir.

 

*** Sözleşme yapmış olduğunuz yüklenici veya üretici Türkiye’den çekilirse, lisans kaybı yaşarsa veya herhangi bir nedenle faaliyetlerini durdurması durumunda 3, 4 ve 5 numaralı öneriler yaşamsal önem taşır.

 

  1. Pil ömrü garantisini cihaz garantisi ile karıştırmayın: Tedarikçiniz örneğin 10 yıl ve hatta üzerinde pil ömrü garanti ediyorsa üretim hatalarına karşı kaç yıl garantili olduğunu sorgulayın ve bu garantiyi sözleşme maddelerinize ekleyin.

 

  1. Cihaz radyo haberleşme sisteminin etkinliğini sorgulayın: Cihazların pil ömrü ile ilgili bir taahhüt cihazın haberleşme kalitesiyle doğru orantılı olabilir. Çünkü ısı pay ölçerin pil ömrünü belirleyen en önemli faktör kaç saniyede bir tüketim verisi ilettiğidir. Cihazların haberleşme kalitesi düştüğünde ise okuma eksiklikleri ve siz farkında olmadan emsal tüketim hesaplamasına sebebiyet verebilir. Üstelik radyo haberleşmesinde bir tarih kısıtlaması var ise örneğin her aynı ilk haftası, son 10 daha hızlı haberleşme gibi, doğalgaz faturalama tarihi değişiklik göstereceğinden böyle bir kısıtlama olup olmadığını sorgulamak daha kaliteli bir ölçümün yine öncelikli faktörlerinden biri olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir