ısı pay ölçer yenileme paketi

Isı Pay Ölçerlerinizi yenilemek istiyorsanız siz de hemen ücretsiz keşif yaptırın.

Talebinize istinaden teknik kadromuzdaki mühendislerimiz binanıza gelerek;

Kazan dairesindeki ekipmanları, sirkülasyon pompasını ve boyler sistemini kontrol eder,

Örnek çeşitli dairelerden radyatör tipleri, radyatör sayıları, termostatik vana bağlantı tiplerini ve çaplarını kontrol ederek binalarınızın sisteme uygunluğuyla ilgili bir rapor ile ihtiyaç olan cihaz ve ekipmanların bir envanterini oluşturur.

Teknisyenlerimizce yapılmış keşfe istinaden belirlenen adet ve niteliklerde ölçüm cihazları, sistem ekipmanları, termostatik vanaları içeren bir teklif hazırlanarak bina yönetimine iletilir.

Teklifin uygun görülmesi durumunda sözleşme aşamasına geçilir.

Sözleşme onayına istinaden yönetim ve satış ekibimiz arasında tüm daire kullanıcılarının evinde bulunabileceği en uygun tarih belirlenir. Her bir daireye yaklaşık yarım saat montaj süresi ön görülmektedir. (Isı pay ölçer dönüşümü yapılan sitelerde bu süre yaklaşık 10 dakikadır.)

Yönetim bu tarihi kullanıcılara ilan eder.

Belirlenen montaj tarihinde DAF teknisyenlerinden oluşan ekibimiz montajı yapılacak olan cihaz ve ekipmanlarla birlikte projeye gelir.

Bina çok kolonlu ise termostatik vana montajı öncesinde bina görevlisi tarafından tesisat suyu boşaltılır.

Montaj teknisyenlerimiz her bir dairede montaj işlemlerini gerçekleştirirken radyatör tip, model, ölçü, pay ölçer seri numarasını içeren montaj formlarını hazırlayarak bağımsız bölüm kullanıcısının onayını alır ve bir sonraki daireye geçer.

Montaj işlemi tamamlandığında sızdırmazlık testi için tesisata tekrar suyun verilmesi öncesinde yine tüm kullanıcıların evlerinde bulunmaları gerekir. Tesisata bağlı vanalardan su sızıntısı olmadığından emin olunduğunda montaj işlemi tamamlanmış olur.

Projeden ayrılmadan önce ilgili sitede bir okuma testi gerçekleştirilerek herhangi bir arıza, hata ve problem olmadığından emin olunur.

Montajın tamamlanmasına istinaden site yönetimi ilk gelen doğalgaz faturasını DAF fatura paylaşım ekibine iletir.

Siteye gelen DAF teknisyenleri ilgili cihazların okumasını yapar ve aldığı verileri DAF fatura paylaşım ekibine dijital olarak ulaştırır. DAF paylaşım ekibi arıza ve manipülasyon analizini tamamlayarak fatura paylaşımını gerçekleştirir. Paylaşım sonunda her bir daireye ait gider paylaşım belgeleri oluşturulmuş olur. Oluşturulan gider paylaşım belgeleri ile site yönetiminin ilan etmesi, muhasebe kayıtlarını gerçekleştirmesi için mizanı site yönetimine iletir.

dafsmart

Teknik ömrü dolan ısı gider paylaşım sistemi ölçüm cihazlarınızı bir üst teknolojiye DAF Enerji Yönetimi ile taşıyarak kalite ve konforu deneyimleyin

 • Isı pay ölçerler Avrupa standartlarına göre EN 834 üretilen cihazlardır.
 • Standarda göre teknik ömürleri 10 yıldır. 10 yılın sonunda ölçüm yapmaya veri göndermeye devam eden pay ölçerler olsa da üretici firma ölçüm hassasiyetinin doğruluğunu garanti edememektedir.
 • Pay ölçerlerin pil ömrü ve veri gönderme sıklığı radyatör sıcaklığı ve ne sıklıkta ölçüm yaptığı ile ilgilidir. Bu nedenle pay ölçerlerin bir kısmı çiplerinin kapasitesinin dolması, pillerinin bitmesi sonucu ölçüm ve veri göndermeyi durdurmaktadır.
 • Dönüşüme özel uygun fiyatlarla 14 yıl 1098 proje 324 bin ısı pay ölçer tecrübesine sahip DAF ile yeni teknolojiye geçiş yaparak kalite ve konforu deneyimleyin.
devamı

10. Yılını dolduran ısı pay ölçerlerle ilgili olası soru ve sorunlar nelerdir?

 • Isı pay ölçerler Avrupa standartlarına göre EN 834 üretilen cihazlardır.
 • Standarda göre teknik ömürleri 10 yıldır. 10 yılın sonunda ölçüm yapmaya veri göndermeye devam eden pay ölçerler olsa da üretici firma ölçüm hassasiyetinin doğruluğunu garanti edememektedir.
 • Pay ölçerlerin pil ömrü ve veri gönderme sıklığı radyatör sıcaklığı ve ne sıklıkta ölçüm yaptığı ile ilgilidir. Bu nedenle pay ölçerlerin bir kısmı çiplerinin kapasitesinin dolması, pillerinin bitmesi sonucu ölçüm ve veri göndermeyi durdurmaktadır.

 

 • Bunun doğal bir sonucu olarak bu durumdaki pay ölçerler için yönetmelik gereğince emsal tüketimler hesaplanır.
 • Emsal tüketimler bir binada aynı odada bulunan diğer pay ölçerlerin tüketimlerinin ortalaması alınarak hesaplanır.
 • Bu nedenle kullanıcılar kullanım yapmamış olsalar dahi pay ölçerlerinin bu durumda olmasından dolayı diğer dairelerin tüketimlerine göre emsal tüketim hesaplanmış olur.

Eşit paylaşım mümkün mü?

 • Isı ölçüm ve kontrol ekipmanların tesisi yasal bir zorunluluk olduğundan Yönetim Kurullarının her ne çoğunlukla olursa olsun alacakları hiçbir karar kanuna aykırı olamaz.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu soru ile ilgili web sitesinde yayınladığı görüş yazısı için tıklayınız.

Kalorimetre Mümkün mü?

Isı pay ölçer kullanılan projelerin ısı sayacı sistemine geçmesi için öncelikle tesisatlarının tek kolonlu (mobil, ring) olması gerekmektedir. Tesisat yapısı tek kolonlu olsa dahi 10 yıl ve daha eski olan binalarda tesisat ve kolektörler eskimiş ve yıpranmış olduğundan dönüşüm oldukça riskli ve zorludur.

Sektör tecrübemize dayalı olarak hazırladığımız ısı sayacı / ısı pay ölçer kıyaslama cetvelini görüntülemek için tıklayınız.

Değişim yapmadan devam edersek ne olur?

Mevcutta arızalı olan cihazlar her geçen süre boyunca pilleri biterek ölçüm hatası vermeye devam edecek. Bu sayı geçen zaman içerisinde giderek artacak ve geri dönüşü olmayan mağduriyetlere sebebiyet verecektir.

Teklif edilen ısı pay ölçerin mevcut pay ölçerden üstünlükleri nelerdir?

DAF Enerji Yönetimi Alman mühendisliği ile Almanya’da üretilen son teknoloji Qundis marka ısı pay ölçerleri onaylayarak tedarik etmektedir. 

DAF Q Caloric 5.5 Isı Pay Ölçerler EN834 standartlarına uygun ölçüm, EN13757-3 Wireless M-Bus Open Metering Sistem (Açık Protokol) haberleşme sistemine sahiptir.

Açık protokol haberleşme sistemiyle üreticiden bağımsız okuma ve gider paylaşım hizmeti tesis edilebilir. 

Haberleşme sıklığı ve frekansı insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde eski teknoloji cihazlardan daha sık ve daha hızlıdır. Böylelikle çok daha kısa zamanda eksiksiz okuma yapılabilir. 

Kümülatif ölçüm yapması sayesinde ayın herhangi bir günü okuma yapılabilir. Ayrıca günlük otomatik okuma sistemine de uygundur. 

ALMAN MENŞEİ

Teklif edilen ürünün üreticisi kimdir?

Qundis, geleneksel QVEDIS (eski Siemens) ve KUNDO SystemTechnik şirketlerinin birleşmesiyle kuruldu. 30 yıllık tecrübe ile yaklaşık 300 çalışanı bulunan şirket Almanya ve diğer birçok Avrupa ülkesinde, tüketime dayalı su ve ısı faturalandırması için ölçüm cihazları ve sayaç okuma sistemlerinin lider sağlayıcısıdır.

QUNDIS, 2016 yılında Alman KOBİ Zirvesi’nde “Yılın Yenilikçisi” seçildi. TOP 100 inovasyon yarışmasında birinci olan şirket şu anda ülkedeki en yenilikçi şirketlerden biridir.

Firmanın OEM olarak da ürettiği ölçüm cihazları Siemens ve Honeywell ve Danfoss gibi dev firmalar tarafından pazara sunulmaktadır.

Montajlar nasıl yapılacak?

Montajlar tedarikçi DAF Enerji Yönetimi teknisyenleri tarafından ücretsiz yapılacak. Yeni pay ölçerler sitedeki radyatörlere daha önce arka plakalar punta yapıldığı için ek bir işçilik olmadan 3 basit adımla eski pay ölçer yerinden sökülecek, yerine yenisi takılacaktır.

Isı pay ölçerler takılırken 10 yıl içinde ölçüsü, markası ve modeli değişen tüm radyatörler yeniden ölçülerek kaydedilecek, her bir daire için birer montaj formu hazırlanarak kullanıcının onayı alınacak ve garantisi başlatılacaktır.

Pay Ölçer Değerlerimizi Nasıl Kontrol Edeceğiz?

Yeni nesil pay ölçerlerinizde buton yoktur. Ekranda belirli aralıklarla aşağıdaki değerler değişir.

Bu değerlerden ilki (sağında solunda herhangi bir harf ve simde bulunmayan değer) Pay ölçerinizin tüketim değerini gösterir.

Tüketiminiz mevcut pay ölçerinizde olduğu gibi bu değerin bir önceki ayki değerden çıkarılmasıyla tespit edilmektedir.