Gerek aile bütçemizde gerek apartman bütçelerinde en önemli gider kalemi kalemlerinden biri yakıt gideridir şüphesiz. Isınmak insan olarak en önemli ihtiyaçlarımızdan birisidir. İnsan olarak Isınmasam da olur diye bir tercihimiz söz konusu değildir. Ve bunu sağlayan yakıt en pahalı hammaddelerden biridir. Üstelik bu ülke olarak ithal ettiğimiz bir hammaddedir.
 

Peki merkezi sistemde yakıt gideri neden beklediğimizin üzerinde hesaplanır?

Merkezi sistemde yakıt giderini belirleyen üç ana unsur vardır:

 1. Binanın gelen doğalgaz faturası: Bu, binanın merkezi sistemine İGDAŞ, AYEDAŞ gibi doğalgaz tedarik eden kuruluşuların faturasıdır. Doğalgaz firmasının personeli her ay gelir binanın doğalgaz sayacını okur, faturasını keser ve site yönetimine teslim eder ve bu tutar daire kullanıcılarına paylaştırılır. Yani binanın doğalgaz faturası ne kadar yüksekse daire kullanıcılarının ödeyeceği ortak gider kalemleri o oranda yüksektir.
   
 2. Dairenin metrekaresi: Fatura paylaşım yasal mevzuatı: Binaya gelen faturalar yürürlükte olan mevzuata göre paylaştırılmaktadır. Bu mevzuata göre ısınma giderinin %30’u dairelerin metrekarelerine göre paylaştırılır. Yani dairede oturum olsun veya olmasın fark etmez. Faturanın %30 her bir dairenin metrekaresine göre paylaştırılır. Dairenin metrekaresi ne kadar büyükse diğer kullanıcılara oranla daha fazla ortak gider hesaplanır. Ayrıca daire büyüklüğü daha fazla ve büyük radyatörler dolayısıyla daha fazla tüketim yapılmasına sebebiyet vermektedir.
   
 3. Daire tüketimi: Dairede gerçekleşen ısınma tüketimi ısı pay ölçer veya ısı sayaçlarıyla ölçülmektedir. Dairenin tüketimini etkileyen en önemli faktörler ise:
  1. Termostatik vana kullanımı: Termostatik vanalar bulunduğu radyatörün ne kadar çalışacağını yani ısı yayacağını belirler. Termostatik vanalarda 1’den 5’e kadar kodlanmış sıcaklık dereceleri vardır. Bunlar genellikle 1-10C, 2-15C, 3-19 C, 4-22C 5-Maksimumdur. Evde olmadığımız gün ve saatlerde vanalarımız 3 konumu ve üzerindeyse evde olalım veya olmayalım ciddi bir tüketim gerçekleştirmiş oluruz. Bu nedenle ödeyeceğimiz yakıt gideri termostatik vanamızı nasıl kullandığımız ile doğrudan ilişkilidir.
    
  2. Temrostatik vana durumu: Eğer termostatik vanamız arızalı ise oda sıcaklığını kontrol edemez ve devamlı surette enerji tüketimine sebebiyet verir. Örneğin eteğimizin termostatik vanası minimum 2 konumunda (15 C) ve eteğimiz devamlı sıcak ise bu durum termostatik vanamızın arızalı olduğunu gösterir.
    
  3. Sayacımızın / Pay ölçerimizin durumu: Sayaç ve pay ölçerler elektronik cihazlardır ve zamanla arıza yapabilirler. Bu nedenle gider paylaşım belgelerimizde gösterilen cihazların karşılarında (1), (11) kodları veya cihazın arızalı olduğuna ilişkin bir not var ise ısınma tüketiminiz için yasal mevzuat gereğince emsal tüketim hesaplanması yapılıyor olduğunu gösterir. Cihazınız arızalı durumda ise yaptığınız tasarrufların bir anlamı yoktur çünkü giderleriniz diğer bağımsız bölümlerin tüketimlerine göre hesaplanmaktadır. Tasarruf edebilmek için bu durumdaki cihazlarınızı en makul süre içerisinde değiştirmeniz gerekmektedir.
    

Yakıt giderlerimizi nasıl kontrol edeceğiz?

Merkezi Isınma Yönetmeliği’ne göre her bir daire için birer gider paylaşım belgesi düzenlenir. Bu gider paylaşım belgesinde gider paylaşım hesaplamasına dair tüm değerler ayrıntılı bir şekilde sunulmaktadır. Buradan daire metrekarenizi, sayacınızın seri numarasını, sayacınız için okunan son değeri ve birim maliyet hesaplamasının detaylarını kontrol edebilirsiniz.

Eğer dairenizde pay ölçerler varsa pay ölçer peteklerinizin ön kısmında ortada üzerinde ekranı ve butonu olan ölçüm cihazlarıdır. Ve ısı pay ölçerlerinizin üzerinde seri numarası bulunmaktadır. Gider paylaşım belgenizde bu seri numarasının karşılık geldiği son okuma değerini kontrol edebilirsiniz.

Dairenizde ısı sayacı (kalorimetre) ile ölçüm yapılıyorsa kalorimetreler genellikle binin şaftlarında veya daire için mutfak tezgahının altında, daire girişindeki kolektörde bulunur. Eğer kalorimetrenizin yerini tespit edemiyorsanız konuyla ilgili bina yönetminiz veya kapıcınızdan destek alabilirsiniz. Isı sayacınızın üzerinde seri numarası bulunmaktadır. Gider paylaşım belgenizde bu seri numarasının karşılık geldiği son okuma değerini kontrol edebilirsiniz.

Nasıl tasarruf edeceğiz?

Yakıt gideri tasarrufu konusu termostatik vana kullanımından, evin havalandırılmasına, yalıtımına kadar geniş yelpazede değerlendirilen bir husustur. Tasarruf ile ilgili kullanıcılarımız için hazırladığımız ayrıntılı bilgilendirme videomuzu buraya tıklayarak izleyebilir ve tasarruf önlemlerini alabilirsiniz. Bu makalede anlatılan tüm başlıklar için burayı tıklatarak kanalımızdaki videolarımızdan, videolarımızın altındaki yorumlardan ve web sitemizin bilgi merkezinde bulunan sıkça sorulan sorular bölümlerinden istifade edebilirsiniz.