10

Mayıs

2016

Termostatik vana ve Tasarruf

Radyatörlerinizde bulunan termostatik vanalar tasarruf yapmanızı sağlayan en önemli materyallerdir. Diğer bir anlamda termostatik vanalar sizin tasarruf kumandanızdır. 

Isınma giderlerinizi düşürmek istiyorsanız  termostatik vana kullanımının detaylarını bilmeniz gerekiyor.

Uygun bir ısınma ve tasarruf için öncelikle sol alttaki listeden konfor sıcaklığınızı belirleyiniz. Belirlediğiniz konfor sıcaklığının karşısındaki rakam vananızdaki konumu ifade etmektedir.

Örneğin konfor sıcaklığınız 20 C ise bulunduğunuz mekanlarda vananızı 3 konumunda tutmalısınız. Bu durumda radyatörünüz sadece oda sıcaklığı 20 C’nin altına düştüğünde ısınacak, odanızın sıcaklığı  20 C’ye ulaştığında otomatik olarak kapanacaktır.

Böylelikle odanız siz vananın konumunu değiştirmediğiniz sürece 20 C’de kalacak ve değişmeyecektir. 

Mekanda bulunan kişilerin kendi sıcaklıkları, mekanda çalıştırılan ütü, ocak, tost makinası vb. cihazların yaydığı sıcaklıklar da sizin tasarrufunuza katkı sağlamış olacak. Ayrıca oda sıcaklığınız bu tip durumlarda ani olarak artıp düşmeyecek, gerçek konfor sağlanmış olacaktır.

Termostatik Vana üzerindeki rakamlar ve  ͦ C olarak karşılıkları

1. 12  ͦ C

2. 15  ͦ C   (Yasal sınır)*

3. 20  ͦ C

4. 25  ͦ C

3. Azami

*Merkezi Sistemlerde yasa gereği termostatik vananızın konumunu 15  ͦ C altında ayarlayamazsınız.

Sadece bulunduğunuz mekanları konfor sıcaklığında tutunuz. 

Konfor sıcaklığında tuttuğunuz odadan ayrılırken veya hiç kullanmadığınız odalarda vanalarınızı yasal asgari konum olan 2 konumuna getiriniz. Böylelikle odalarınızın aşırı soğumasını ve ısınmasını, dolayısıyla  aşırı enerji tüketimini engellemiş olursunuz.

Unutmayınız ki evi soğutup tekrar ısıtmanın maliyeti minimum ısıda tutup kademeli arttırmanın maliyetinden çok daha yüksektir. Bu sebeple radyatörlerinizi veya kolektörlerinizi tamamen kapatmayınız. 

Ayrıca vanası tamamen kapatılmış bir oda diğer odaların daha fazla enerji harcanarak ısınmasına sebep olacaktır.

Vanalarını 2 konumunda tuttuğunuz bir mekana girdiğinizde mekanın daha çabuk ısınması gayesi ile vananızı  en yüksek konuma almayınız. Bu şekilde odayı kontrolsüz ısıtmış, ihtiyacınızdan daha fazla enerji tüketmiş olursunuz. 

Eğer termostatik vananız radyatörünüzü hiç kapatmıyorsa veya radyatörlerinizde termostatik vana yoksa bu durum sizin aşırı enerji tüketimi yapmanıza ve yüksek yakıt gideri ödemenize sebep olur. Böyle bir durumda yeni termostatik vanalar tedarik etmeli veya servis verilmesi yönetim ofisinize başvurmalısınız. 

Radyatörlerinizin üzerinde çamaşır kurutmayınız, çarşaf, battaniye vb. şeyler örtmeyiniz.

Güneş ışınlarının evinize girmesini engellemeyiniz ve perdelerinizi radyatörlerin önlerini kapatmayacak şekilde ayarlayınız.

Radyatörlerin önüne koltuk vb. eşya koyarak ısının mekanınıza nüfuz etmesine engel olmayınız.

Mümkünse pencere ve kapılarınızın köşelerini izolasyon bantları ile izole ediniz.

Pencerelerinizi aralık bırakmayınız.

Uzun süre aralık bırakılarak dahi açık olan pencereler odanızı sürekli soğutur, odanız soğudukça radyatörleriniz uzun süre çalışmaya, enerji tüketmeye devam eder.

Evinizi havalandırmak istediğinizde tüm pencerelerinizi 5 /10 dakika boyunca tamamen açık tutup daha sonra kapatmanız evinizi daha az enerji tüketimiyle daha çabuk havalandırmış olacaktır.